بیماری سلیاک یک بیماری سیستمیک با واسطه ایمنی است که با مصرف گلوتن در افراد مستعد ژنتیکی ایجاد می شود. شیوع بیماری سلیاک در جمعیت عمومی 1% در جهان تخمین زده می شود، اما شیوع آن بسته به تنوع جغرافیایی و قومی متفاوت است. تظاهرات بیماری سلیاک به طور قابل توجهی در چند دهه اخیر تغییر کرده است، و علائم کلاسیک بیماری سلیاک در تعداد کمی از بیماران سلیاک رخ می دهد، در حالی که کودکان بزرگتر علائم حداقل یا غیر معمول دارند. آزمایشات سرولوژیک برای بیماری سلیاک باید در بیماران مبتلا به اسهال مزمن یا متناوب بدون دلیل، عدم رشد، کاهش وزن، بلوغ تاخیری، کوتاهی قد، آمنوره، کم خونی فقر آهن، تهوع، استفراغ، درد مزمن شکم، اتساع شکم، انسداد مزمن، انجام شود. استوماتیت آفتی مکرر و افزایش غیر طبیعی آنزیم های کبدی و در کودکانی که به گروه های خاص در معرض خطر تعلق دارند. تشخیص زودهنگام بیماری سلیاک برای جلوگیری از عوارض طولانی مدت بسیار مهم است. در حال حاضر، تنها درمان موثر رژیم غذایی بدون گلوتن مادام العمر است
1
2
.
بروز بیماری سلیاک در حال افزایش است که تا حدی به دلیل بهبود تشخیص و آزمایش این بیماری است. افزایش بروز نیز به دلیل افزایش واقعی این اختلال مبتنی بر ایمنی، مستقل از تشخیص بیماری است. دلایل این افزایش واقعی در دهه های اخیر ناشناخته است، اما ممکن است به عوامل محیطی مرتبط باشد که ممکن است باعث کاهش تحمل به گلوتن غذایی شود. استراتژی‌های کاهش ابتلا به بیماری سلیاک در کارآزمایی‌های تصادفی‌سازی شده موفقیت‌آمیز به اثبات نرسیده است، اما میزان قرار گرفتن در معرض گلوتن در اوایل زندگی تمرکز اصلی تلاش‌های پیشگیری بوده است.
3
.
گندم یک محصول عمده غلات است که انرژی و مواد مغذی را برای میلیاردها نفر در سراسر جهان تامین می کند. گلوتن یک پروتئین ساختاری در گندم است که برای خواص خمیرسازی آن ضروری است، اما مسئول ایجاد برخی عدم تحمل ها در بین برخی افراد است که بخشی از این بررسی است. مهم‌ترین در میان این عدم تحمل‌ها، بیماری سلیاک است، یعنی آنتروپاتی خودایمنی با واسطه سلول‌های T تحریک‌شده با گلوتن و منجر به آتروفی پرز، التهاب و آسیب به پوشش روده در افراد مبتلا به ژنتیکی حاوی مولکول‌های آنتی‌ژن لکوسیت انسانی DQ2/DQ8 روی سلول‌های ارائه‌دهنده آنتی‌ژن می‌شود. بیماری سلیاک به دلیل وجود بیماری سلیاک که اپی توپ‌هایی را در گلوتن ایجاد می‌کند، به‌ویژه آلفاگلیادین‌های بسیار ایمنی‌زا رخ می‌دهد. یکی دیگر از اختلالات مرتبط با گلوتن، حساسیت به گلوتن غیر سلیاک است که در آن پاسخ ایمنی ذاتی در بیماران همراه با علائم گوارشی و غیر گوارشی رخ می دهد که با حذف گلوتن از رژیم غذایی ناپدید می شوند. در آلرژی به گندم، پاسخ ایمنی با واسطه IgE یا غیر IgE در افراد پس از استنشاق یا بلع گندم رخ می دهد. پیروی از یک رژیم غذایی بدون گلوتن مادام العمر توسط بیماری سلیاک و بیماران غیر سلیاک حساس به گلوتن بسیار چالش برانگیز است زیرا هیچ یک از ارقام گندم یا گونه های مرتبط برای مصرف ایمن نیستند. از این رو، بیولوژی مولکولی مختلف، مهندسی ژنتیک، اصلاح نژاد، میکروبی، آنزیمی و استراتژی های شیمیایی برای کاهش اپی توپ های بیماری سلیاک و گلوتن کار شده است.
4
.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *