علائم بیماری سلیاک

بیماری سلیاک می تواند با طیف وسیعی از علائم، از جمله تظاهرات روده ای و خارج روده ای ظاهر شود. علائم کلاسیک بیماری سلیاک، مانند اسهال، کاهش وزن و سوءتغذیه، در نوزادان و کودکان خردسال شایع‌تر است[2][4]. با این حال، در بزرگسالان، بیماری سلیاک اغلب با علائم غیر معمول مانند خستگی، کم خونی، پوکی استخوان و علائم عصبی ظاهر می شود. در واقع، تا 50 درصد از بیماران بالغ مبتلا به بیماری سلیاک ممکن است علائم گوارشی نداشته باشند. سایر علائم بیماری سلیاک ممکن است شامل درد شکم، نفخ، یبوست، حالت تهوع، استفراغ و بثورات پوستی باشد[1][4]. علاوه بر این، بیماری سلیاک با تظاهرات خارج روده ای مختلف، مانند اختلالات غدد درون ریز، تست های غیر طبیعی عملکرد کبد و ویژگی های عصبی-روانی همراه است [1].

توجه به این نکته ضروری است که علائم بیماری سلیاک می تواند متنوع و غیر معمول باشد و اکثر بیماران فاقد اسهال هستند[1]. بنابراین، آزمایش‌های سرولوژیک برای بیماری سلیاک باید در بیماران مبتلا به اسهال مزمن یا متناوب بدون دلیل، عدم رشد، کاهش وزن، بلوغ تاخیری، کوتاهی قد، آمنوره، کم‌خونی فقر آهن، تهوع، استفراغ، درد مزمن شکم، اتساع مزمن شکم، انجام شود. یبوست، استوماتیت آفتی مکرر، و افزایش غیرطبیعی آنزیم های کبدی، و در کودکانی که به گروه های خاص در معرض خطر تعلق دارند[2][4]. تشخیص زودهنگام بیماری سلیاک برای جلوگیری از عوارض طولانی مدت بسیار مهم است[2][4].

استناد: بیماری سلیاک و عدم تحمل گلوتن دو بیماری متفاوت هستند، اگرچه شباهت هایی با یکدیگر دارند. در اینجا تفاوت های اصلی بین بیماری سلیاک و عدم تحمل گلوتن وجود دارد:

بیماری سلیاک:

– یک بیماری خود ایمنی که توسط گلوتن در افراد مستعد ژنتیکی ایجاد می شود.

– به دلیل وجود بیماری سلیاک که اپی توپ هایی را در گلوتن ایجاد می کند، به ویژه آلفاگلیادین های بسیار ایمنی زا[1].

– منجر به آتروفی پرز، التهاب و آسیب به پوشش روده در افراد دارای مسئولیت ژنتیکی حاوی مولکول های آنتی ژن لکوسیت انسانی DQ2/DQ8 در سلول های ارائه دهنده آنتی ژن می شود[1].

– با طیف وسیعی از علائم، از جمله تظاهرات روده ای و خارج روده ای تظاهر می کند[2][3].

– آزمایشات سرولوژیک برای بیماری سلیاک باید در بیماران مبتلا به اسهال مزمن یا متناوب بدون دلیل، عدم رشد، کاهش وزن، بلوغ تاخیری، کوتاهی قد، آمنوره، کم خونی فقر آهن، تهوع، استفراغ، درد مزمن شکم، اتساع مزمن شکم، اتساع مزمن، انجام شود. ، استوماتیت آفتی مکرر و افزایش غیرطبیعی آنزیم های کبدی و در کودکانی که به گروه های خاص در معرض خطر تعلق دارند[2][3].

– تنها درمان مؤثر رژیم غذایی بدون گلوتن مادام العمر است که مستلزم پرهیز از گندم، چاودار و جو است[1][3].

 

عدم تحمل گلوتن:

– اصطلاحی غیر اختصاصی که به انواع واکنش های نامطلوب به غذاهای حاوی گلوتن اشاره دارد[1].

– شامل حساسیت به گلوتن غیر سلیاک و آلرژی به گندم است[1].

– حساسیت به گلوتن غیر سلیاک با یک پاسخ ایمنی ذاتی در بیماران همراه با علائم گوارشی و غیر گوارشی مشخص می شود که با حذف گلوتن از رژیم غذایی ناپدید می شوند[1].

– آلرژی به گندم با واکنش ایمنی ناشی از IgE یا غیر IgE مشخص می شود که پس از استنشاق یا بلع گندم در افراد رخ می دهد[1].

– با طیف وسیعی از علائم، از جمله تظاهرات روده ای و خارج روده ای تظاهر می کند[1].

– تشخیص بر اساس وجود علائم و بهبود پس از رژیم غذایی بدون گلوتن است[1].

 

به طور خلاصه، بیماری سلیاک یک بیماری خود ایمنی است که توسط گلوتن در افراد مستعد ژنتیکی ایجاد می شود، در حالی که عدم تحمل گلوتن یک اصطلاح غیر اختصاصی است که به انواع واکنش های نامطلوب به غذاهای حاوی گلوتن، از جمله حساسیت به گلوتن غیر سلیاک و آلرژی به گندم اشاره دارد. تفاوت اصلی بین این دو این است که بیماری سلیاک یک بیماری خود ایمنی است که منجر به آتروفی پرز، التهاب و آسیب به پوشش روده می شود، در حالی که عدم تحمل گلوتن یک اصطلاح غیر اختصاصی است که به انواع واکنش های نامطلوب به گلوتن حاوی گلوتن اشاره دارد. خوراکی ها.

 

منابع:

[1] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7020197/

[2] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8746138/

[3] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8290992/

[4] https://www.semanticscholar.org/paper/6df6c89320f1e091d8b3f56a511eacf7c03a3911

[5] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32950520/

[6] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16409146/

[1] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8746138/

[2] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21616608/

[3] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27366218/

[4] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8290992/

[5] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25683116/

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *