آزمایشات پوستی

آیا آزمایشات پوستی خاصی برای تشخیص بیماری سلیاک وجود دارد وقتی صحبت از تشخیص بیماری سلیاک می شود، چندین آزمایش وجود دارد که می توان از آنها استفاده کرد. با این حال، آزمایش های پوستی خاص برای تشخیص بیماری سلیاک معمولا استفاده نمی شود. روش های اولیه برای تشخیص بیماری سلیاک عبارتند از:

  1. آزمایش خون: آزمایش خون اغلب اولین قدم در تشخیص بیماری سلیاک است. این آزمایش‌ها سطوح آنتی‌بادی‌های خاصی را در خون اندازه‌گیری می‌کنند، مانند آنتی‌بادی‌های ضد ترانس گلوتامیناز بافتی (anti-tTG) و آنتی‌بادی‌های ضد اندومیزیال (EMA). سطوح بالا از این آنتی بادی ها می تواند نشان دهنده پاسخ ایمنی به گلوتن باشد.
  2. بیوپسی روده: استاندارد طلایی برای تشخیص بیماری سلیاک، بیوپسی روده است. در طی این روش، یک تکه کوچک از بافت روده کوچک جمع آوری می شود و از نظر آسیب به پرزها که برآمدگی های انگشت مانندی هستند که روده را می پوشانند، بررسی می شود. آسیب به پرزها از ویژگی های بیماری سلیاک است.
  3. آزمایش ژنتیکی: از آزمایش ژنتیکی می توان برای تعیین اینکه آیا فرد حامل ژن های خاصی مانند HLA-DQ2 و HLA-DQ8 است که با افزایش خطر ابتلا به بیماری سلیاک مرتبط است یا خیر، استفاده کرد. با این حال، آزمایش ژنتیک به تنهایی نمی تواند بیماری سلیاک را تشخیص دهد، زیرا بسیاری از افراد دارای این ژن ها به این بیماری مبتلا نمی شوند.

در حالی که تست های پوستی، مانند تست پچ، برای تشخیص انواع دیگر آلرژی ها استفاده شده است، اما معمولا برای تشخیص بیماری سلیاک استفاده نمی شود. بیوپسی پوست ممکن است در موارد خاصی انجام شود، مانند زمانی که مشکوک به درماتیت هرپتی فرمیس (DH)، تظاهرات پوستی بیماری سلیاک است. با این حال، تشخیص بیماری سلیاک به طور معمول بر اساس آزمایش خون و بیوپسی روده است [1] [2] [3] [4] [6].

منابع:

[1] https://celiac.org/about-celiac-disease/screening-and-diagnosis/diagnosis/

[2] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3446132/

[3] https://www.beyondceliac.org/research-news/treat-dermatitis-herpetiformis/

[4] https://www.niddk.nih.gov/health-information/digestive-diseases/celiac-disease/diagnosis

[5] https://www.verywellhealth.com/celiac-disease-gluten-sensitivity-linked-to-skin-issues-563126

[6] https://www.beyondceliac.org/celiac-disease/get-tested/

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *